1.نقش فناوری نانو در دنیای پزشکی

فناوری نانو در طیف گسترده ای از رشته ها و به طور خاص در پزشکی به سرعت در حال گسترش است.این فناوری روش های جدیدی از درمان را در بلند مدت ارائه می دهد و زمینه را برای تغییر دنیای پزشکی فراهم می کند.اکنون ، محققان بسیاری از درمان های مبتنی بر نانو را در پزشکی به کار گرفته اند که در دسترس عموم نیست.
این رشته به عنوان یک چالش جهانی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از ابتکارات تحقیقاتی و تجاری در سراسر جهان برای دستیابی به یک موقعیت کارآمد در بازار در حال پیشرفت است.

مخوف ترین بیماری ها مانند سرطان با استفاده از نانو تکنولوژی به چالش کشیده شده اند و ثابت شده است که فناوری نانو در درمان آنها  مفید است. روش های مختلفی وجود دارد که فناوری نانو در پزشکی انقلابی ایجاد می کند ، از جمله نانوبات ها  ، پیشگیری از بیماری ها ، سوابق پزشکی ، بازخورد حسی ، جراحی ، تصویربرداری ، ترمیم استخوان ، تحویل دارو ، سلول های بنیادی ، ژن درمانی ، دستگاه های کاشت ، پیری ، ترمیم سلول ، درمان سرطان ،کامپیوترهای نانو ، و غیره.

2.بهترین شرکت ها در بهره برداری از فناوری نانو

فایزر:شرکت فایزر در سال ۱۸۴۹ توسط چارلز فایزر تأسیس شد. این شرکت در طول فعالیت خود در صنعت داروسازی، شرکت‌ها و کارخانجات دارویی بسیاری را خریداری، تصاحب و در مجموعه فایزر ادغام نمود که از آن‌جمله این شرکت‌ها می‌توان به ادغام وارنر-لمبرت در سال ۲۰۰۰، فارمسیا در ۲۰۰۳ و وایت در سال ۲۰۰۹ اشاره کرد.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر نیویورک قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس نیویورک و نیز بازار بورس بمبئی معامله می‌شود و جزئی از میانگین صنعتی داو جونز به‌شمار می‌آید. شرکت فایزر در سال ۲۰۱۸ در فهرست فرچون ۵۰۰ در رتبه ۵۷ از بزرگترین شرکت‌های آمریکا قرار گرفت.

مرک اند کو:شرکت داروسازی آمریکایی است، که در خارج از ایالات متحده و کانادا، یکی از بزرگترین شرکت‌های داروسازی جهان می‌باشد. این شرکت در خارج از آمریکای شمالی با نام Merck Sharp & Dohme (MSD)‎ فعالیت می‌کند.

در حال حاضر دفتر مرکزی مرک اند کو. در وایت‌هاوس، نیوجرسی قرار دارد، ولی به زودی ساختمان مرکزی آن، به سامیت، نیوجرسی منتقل خواهد شد.

این شرکت در سال ۱۸۹۱ به عنوان یکی از شرکت‌های فرعی کمپانی آلمانی مرک و در واقع به عنوان شعبه مرک در ایالات متحده تأسیس شد. مرک & کو، در طول جنگ جهانی اول، توسط دولت ایالات متحده، مصادره و پس از آن به عنوان یک شرکت مستقل آمریکایی راه‌اندازی شد.

این شرکت، درحال‌حاضر یکی از هفت شرکت بزرگ دارویی جهان، بر پایه ارزش‌بازار و میزان درآمد، شناخته می‌شود.

بایرسدورف:شرکت آلمانی تولیدکننده لوازم آرایشی و محصولات بهداشت و درمان است، که دفتر مرکزی آن، در شهر هامبورگ، آلمان مستقر می‌باشد.

شرکت بایرسدورف در سال ۱۸۸۲ توسط پل کارل بایرسدورف تأسیس شد. برندها و نشان‌های تجاری این شرکت عبارتند از: نیوآ، اوسرین، الاستوپلاست، لابلو، 8x4 و لاپریریه. شرکت بایرسدورف یک شرکت عمومی محسوب می‌شود، که سهام آن، در بازار بورس فرانکفورت، عرضه شده‌است. با این وجود، بایرسدورف توسط شرکت چیبو آگ، مدیریت می‌شود. این شرکت آلمانی، کنترل اکثریت سهام بایرسدورف را در اختیار دارد و به‌طور مستقیم، مالک ۵۰٫۴۹٪ درصد از سهام این شرکت، می‌باشد.

و...

3.کشورهای برتر در توسعه فناوری نانو

فعال ترین کشورها در بهره برداری از فناوری نانو در بخش صنایع پزشکی : آلمان ، چین ، ایران ، سوئد ، ژاپن ، انگلیس ، سوئیس ،ایالات متحده آمریکا ، ایرلند و بلژیک هستند.

منبع:Nanotechnology Products Database