لیزخوردن و سقوط، هر ساله منجر به صدمات مالی و جانی هنگفتی می شود. بر اساس آمار منتشر شده توسط CDC حدود 95% از موارد شکستگی لگن مربوط به لیزخوردن می باشد. ترمیم شکستگی لگن به سختی امکان پذیر است و افراد زیادی پس از آن قادر نخواهند بود به تنهایی زندگی کنند. "محلول ضدلغزش ایستا" با افزایش اصطکاک سطح باعث کاهش احتمال لیزخوردن می شود. این محلول قابل کاربرد در سطوح سنگی و سرامیکی مانند حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، راه پله، استخر و ... می باشد. این محصول برای اولین بار در ایران توسط شرکت دانش بنیان "شریف فناوران آنیل" تولید شده است.

نحوه عملکرد:
"محلول ضدلغزش ایستا" بدون آنکه پوششی روی سطح ایجاد کند، در اثر ایجاد ناهمواری های بسیار ریز (در مقیاس نانو) باعث افزایش اصطکاک سطح می شود. این افزایش اصطکاک مادامی که ناهمواری های ایجاد شده (در اثر تردد بسیار زیاد یا شستشو با محلول های اسیدی قوی) صاف نگردند، باقی خواهد ماند. تاثیر "محلول ضدلغزش ایستا" برای مصارف خانگی به طور متوسط حدود 1 سال باقی خواهد ماند. بعد از گذشت این زمان تاثیر محلول به تدریج کم شده و می بایست مجدد مورد استفاده قرار گیرد.
با توجه این که تاثیر "محلول ضدلغزش ایستا" یک تاثیر فیزیکی (ایجاد ناهمواری) و نه شمیایی است، استفاده از محلول تغییر رنگی در سطح ایجاد نخواهد کرد. همچنین با توجه به اینکه ابعاد ناهمواری های ایجاد شده در مقیاس نانو می باشد، استفاده مکرر از آن باعث تخریب لعاب روی سرامیک یا کاشی نخواهد شد. ناهمواری های ایجاد شده در مقیاس نانو بوده و نه تنها با چشم قابل رویت نیستند، بلکه با حس لامسه نیز قابل تشخیص نمی باشند.
ممکن است بعد از استفاده از "محلول ضدلغزش ایستا" -به مرور زمان در اثر قرار گرفتن لایه چربی روی سطح- سطح مورد نظر لغزنده شود. در این صورت برای بازگشت تاثیر "محلول ضدلغزش ایستا"، می بایست (با استفاده از محلول های پاک کننده چربی) لایه چربی ایجاد شده را از روی سطح زدود.
همچنین ممکن است لایه از یخ (در فصول سرد سال) روی سطحی که با استفاده از "محلول ضدلغزش ایستا” ایمن شده است، ایجاد شود. در این صورت لیزخوردن روی سطح یخ امکان پذیر است، چرا که محلول سطح سنگ یا سرامیک مورد استفاده را ایمن کرده است؛ در حالی که لیزخوردن روی لایه یخ اتفاق خواهد افتاد. برای ایمن سازی مجدد سطح می بایست لایه یخ ایجاد شده را از روی سطح زدود. استفاده از "محلول ضدلغزش ایستا" باعث جذب آلودگی ها روی سطح نخواهد داشت. چرا که ابعاد ناهمواری های ایجاد شده (مقیاس نانو) هزاران بار از ابعاد انواع آلودگی ها، کوچکتر است.

طرز استفاده:
برای استفاده از "محلول ضدلغزش ایستا" بایستی ابتدا دو پارامتر مهم مشخص شوند:
  • انتخاب گرید مناسب از "محلول ضدلغزش ایستا"
  • بدست آوردن بازه زمانی مناسب برای ماندن "محلول ضدلغزش ایستا" روی سطح
با توجه به طیف گسترده کف پوش های سنگی (سنگ، سرامیک، کاشی و ...) ، "محلول ضدلغزش ایستا" در 4 گرید متفاوت تولید می گردد:
 • مخصوص سرامیک حمام و سرویس بهداشتی
 • مخصوص سرامیک سالن و پذیرایی
 • مخصوص کاشی استخر
 • مخصوص سنگ (مرمریت، گرانیت و ...)
"سرامیک حمام و سرویس بهداشتی"، سرامیک هایی هستند که چندان براق نیستند و عمدتا ابعاد کوچکتری نسبت به "سرامیک هایی سالن و آشپزخانه" دارند. باید دقت شود که در ساختمان های قدیمی بعضا از "سرامیک حمام و سرویس بهداشتی" در سایر مکان ها مانند آشپزخانه استفاده شده است؛ در این صورت برای ایمن سازی این نوع سرامیک ها از گرید "مخصوص سرامیک حمام و سرویس بهداشتی" استفاده می شود. "کاشی استخر" کاشی های بسیار کوچکی به شکل مربع و یا شش ضلعی هستند (که بعضا در کف حوض های آب نیز استفاده می شوند). سنگ ها نیز طیف وسیعی شامل گرانیت، مرمریت و ... را شامل می شوند. نکته حائز اهمیت این که بعضی از سنگ ها با پوششی از جنس اپوکسی پوشانده شده اند. برای استفاده از "محلول ضدلغزش ایستا" روی این سطوح ابتدا (با استفاده از ساب زدن) بایستی این لایه اپوکسی حذف شود و سپس محلول روی سطح مورد نظر استفاده شود. بعد از انتخاب گرید مناسب از "محلول ضدلغزش ایستا" (با توجه به اینکه هر یک از سنگ ها، سرامیک ها و کاشی ها، با کیفیت متفاوتی تولید می شوند) می بایست زمان مناسب جهت ماندن محلول روی این سطوح را بدست آورد. بدین منظور به ترتیب زیر عمل شود.
بدست آوردن بازه زمانی مناسب:
 • یک ناحیه کوچک از سطح مورد نظر حدود 30 سانتی متر مربع را انتخاب شود.
 • سطح مورد نظر کاملا تمیز (عاری از چربی و انواع آلودگی) شود. برای این کار از محلول های چربی زدا استفاده شود.
 • سطح مورد نظر کاملا خشک شود.
 • مقداری از "محلول ضدلغزش ایستا" روی سطح ریخته شود و با استفاده از جارو یا تی، کاملا روی سطح مورد نظر پخش گردد.
 • بعد از گذشت حدود 25 دقیقه (با استفاده از کف کفش یا دمپایی) در فواصل زمانی 5 دقیقه ای (25، 30، 35 و ...) اصطکاک سطح بررسی شود. (به طور معمول 30 دقیقه کافی است)
 • در صورتی که اصطکاک مورد نظر ایجاد شده باشد، سطح مورد نظر با آب کاملا شسته شود.
بازه زمانی مناسب جهت ماندن "محلول ضدلغزش ایستا" روی سطح، حدود 30 دقیقه است؛ منتها در موارد خاص (با توجه به کیفیت سنگ، سرامیک و ...) این مقدار ممکن است به 60 دقیقه هم برسد. ضمنا هنگامی که محلول روی سطح خشک شود، دیگر ماندن آن بی تاثیر است؛ لذا هنگامی که محلول روی سطح خشک شد، بایستی مجددا مقداری محلول روی سطح ریخته شود. با بدست آوردن بازه زمانی مناسب جهت اعمال "محلول ضدلغزش ایستا" برای سطح مورد نظر (مطابق مراحلی که توضیح داده شد) اقدام به اعمال محلول روی کل سطح مورد نظر می شود. برای این کار به ترتیب زیر عمل می شود.

اعمال محلول روی سطح:
 • سطح مورد نظر را کاملا تمیز (عاری از چربی و انواع آلودگی) شود. برای این کار از محلول های چربی زدا استفاده شود.
 • سطح مورد نظر کاملا خشک شود.
 • مقداری از "محلول ضدلغزش ایستا" روی سطح ریخته شود و با استفاده از جارو یا تی، کاملا روی سطح مورد نظر پخش گردد.
 • بعد از گذشت زمان مناسب (در قسمت بدست آوردن بازه زمانی مناسب توضیح داده شد) محلول با آب به طور کامل شسته می شود.
باید توجه کرد که در صورتی که محلول را بیشتر از بازه زمان مناسب (در قسمت بدست آوردن بازه زمانی مناسب توضیح داده شد) روی سطح باقی بماند، احتمال آسیب رساندن به سطح وجود دارد. همچنین در آخر محلول به طور کامل با آب از روی سطح شسته می شود، منتها تاثیر آن (افزایش اصطکاک) تا حدود 1 سال باقی خواهد ماند.

منبع:دیجی کالا