معمولا زمانی که صحبت از انواع ریسک به میان می‌آید، کلمه خطر برجسته می‌شود؛ اما باید بدانید که ریسک فقط دربردارنده خطر و مفهومی منفی نیست. ریسک در معنای کلی، نا اطمینانی از آینده را نشان می‌دهد. ممکن است شما خود را در معرض ریسک قرار دهید و با فرصت‌های مثبت مواجه شوید. این فرصت‌های مثبت در مفاهیم مالی قابل توضیح هستند. بنابراین ریسک دارای دو بعد مثبت و منفی است.

همه مشاغل با ریسک همراه هستند. بدون ریسک در کسب و کار نمی‌توانید دستاورد جدیدی داشته باشید و بدون دستاورد جدید، در سکون باقی خواهید ماند. 

همه کسب و کارها برای بقا و رسیدن به اهداف خود باید ریسک کنند و گاهی اوقات کارهایی انجام دهند که ممکن است مقداری باعث ایجاد هیجان و تنش شود.

در ادامه به بررسی ریسک های مختلفی که ممکن است در کسب و کار وجود داشته باشد، پرداخته شده است.

1. رقابتی 

ریسک رقابتی زمانی به و جود می آید که رقیبتان نسبت به شما برتری می یابد و شما را از رسیدن به اهدافتان باز می‌دارد. برای مثال، شرکتی که محصولی را تولید و به فروش می‌رساند، ممکن است یک رقیب جدیدی وارد بازار شده و محصولی مشابه از نظر کیفیت و قیمت ارائه دهد ولی سطح دسترسی گسترده تری داشته باشد. در این صورت شرکت با حضور این رقیب جدید با ریسک رقابتی مواجه خواهد بود. در این شرایط ممکن است محصول موجود شرکت برای مشتریان جذابیت کمتری داشته باشد و در نتیجه فروش و سود کاهش یابد. 

2. اقتصادی 

ریسک اقتصادی در آن گروه از ریسک هایی قرار می گیرد که خارج از کنترل شرکت ها می باشد. هر گونه ریسک مرتبط با شرایط اقتصادی یک کشور به عنوان ریسک اقتصادی نامیده می شود، نظیر کاهش سرعت رشد اقتصادی، تغییرات اقتصادی در سطح کشوری و جهانی، کاهش ارزش پول یک کشور و غیره. حتی اقدامات شدید دولت ها در مواجهه با برخی از موضوعات در زمره ریسک اقتصادی قرار دارد

3. عملکرد

هرگونه اختلال در روند فعالیت های روزانه یک شرکت ریسک عملیاتی نامیده می شود. هر شرکت فرایندهای متفاوتی را در خود جای داده است نظیر فرایند خدمات به مشتری و یا فرایند زنجیره تامین. خطراتی که هر یک از این فرایندها را در خطر قرار دهد در زمره ریسک عملیاتی قرار دارد. این نوع ریسک در هر مرحله ای از انجام یک فرایند و حتی پس از اتمام آن ممکن است وجود داشته باشد.

4. قانونی 

ریسک قانونی با عواقب قانونی مرتبط با راه اندازی یک کسب و کار مرتبط است. این مورد شامل مواردی مانند شکایت، جریمه و مجازات می باشد.

5. برندینگ 

ریسک شهرت به آسیبی اشاره دارد که می تواند به شهرت یک سازمان وارد شود. این شامل اثرات منفی و مثبت است. یک اثر منفی ممکن است از دست دادن مشتریان به دلیل خدمات ضعیف به مشتریان باشد، در حالی که یک اثر مثبت می تواند به دست آوردن مشتریان جدید به دلیل خدمات خوب به مشتریان باشد.

6. استراتژیک

ریسک استراتژیک زمانی به وجود می آید که یک کسب و کار بر اساس مدل یا طرح تجاری خود عمل نکند. وقتی یک شرکت بر اساس مدل کسب و کار خود عمل نمی کند، اهمیت استراتژی آن با گذشت زمان کمتر می شود و ممکن است برای رسیدن به اهداف تعریف شده خود دچار مشکل شود.

7. سیاسی

ریسک سیاسی خطر بی ثباتی سیاسی در کشور یا منطقه شماست. این موضوع می تواند منجر به تغییراتی در مقررات دولتی شود که می تواند بر کسب و کار شما تأثیر بگذارد

8. اجتماعی

ریسک اجتماعی به خطری اطلاق می شود که از تعامل با جامعه ناشی می شود. این خطرات ممکن است ناشی از تبعیض، آزار و اذیت یا خشونت باشد.

9. اخلاقی

ریسک اخلاقی به عنوان از بین رفتن اعتماد در بین ذینفعان تعریف می شود. رایج‌ترین نمونه‌های ریسک اخلاقی شامل کلاهبرداری، اختلاس، رشوه و فساد است.

10. سازمانی

ریسک سازمانی خطر شکست یک سازمان است. این ریسک شامل رهبری ضعیف، ارتباطات ناکارآمد و فقدان همکاری در سازمان است.

11. فرهنگی

ریسک فرهنگی شامل تأثیرات تنوع فرهنگی بر گروهی از مردم است. برخی از نمونه‌های ریسک فرهنگی عبارتند از نژادپرستی، تبعیض جنسیتی و غیره. یکی از راه‌های مدیریت ریسک فرهنگی این است که مطمئن شوید تیم‌های متنوعی را استخدام می‌کنید. این کار تضمین می کند که شما طیف گسترده ای از دیدگاه ها را در مورد تصمیم گیری دارید.

نتیجه

هر کسب و کاری دارای نوعی ریسک است. با این حال، هر یک بسته به صنعت خود با انواع مختلفی از خطرات مواجه خواهند شد. برای کاهش این ریسک ها، شرکت ها باید آنها را به طور کامل درک کنند و اقداماتی را برای به حداقل رساندن آنها انجام دهند.

در این مقاله سعی بر این شد به طور خلاصه به برخی از ریسک ها پرداخته شود در مقالات بعدی به تشریح و راه های کاهش هر کدام از خواهیم پرداخت.

نویسنده: نفیسه افهامی

منابع

https://www.howcanu.com/business/20-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1/ 

https://iranbusinesscoach.com/what-does-risk-analysis-mean-for-businesses/

https://khanesarmaye.com/risk/#gref

https://www.nibusinessinfo.co.uk/content/types-risk-your-business-faces

https://www.investopedia.com/terms/b/businessrisk.asp