اندازه بازار

در دهه اخیر با توجه به افزایش آلودگی هوا، استفاده از دستگاه‌های تصفیه‌کننده هوا رشد زیادی داشته است. بنابراین حجم بازار این محصولات نیز رشد چشمگیری داشته است. با توجه به روند رو به رشد تولید آلودگی هوا، افزایش تقاضا برای دستگاه‌های تصفیه هوا امری بدیهی است و پیش‌بینی می‌شود حجم بازار این محصولات افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.

طبق مطالعه‌ای که سایت research precedence در سال 2021 با عنوان Air Purifier Market انجام داده است، حجم بازار تصفیه هوا در سال 2022 بالغ‌بر 10 میلیارد دلار برآورد شده است. این رقم در سال 2020 حدود 8 میلیارد دلار بوده است که نشان‌دهنده سرعت رشد بالای این صنعت است. طبق برآوردهای انجام‌شده حجم بازار صنعت تصفیه هوا از سال 2022 با نرخ رشد سالانه مرکب 10.6 درصد به حدود 23 میلیارد دلار در سال 2030 خواهد رسید. 

اندازه بازار جهانی تصفیه کننده های هوا (2020 تا 2030)

فناوری های روز

بنا بر گزارش این سایت، فن‌آوری HEPA اکثریت سهم بازار را در سال 2021 در اختیار داشته و پیش ‌بینی می ‌شود که رشد قابل ‌توجهی را در طول دوره تحلیل از خود نشان دهد. فیلترهای HEPA در به دام انداختن ذرات معلق در هوا مانند دود، گرده، گردوغبار و آلاینده‌های زیستی بسیار کارآمد هستند.

از سوی دیگر، فیلترهای کربن فعال به دلیل سطح بزرگ‌تر گرانول‌ های کربن ظرفیت جذب استثنایی دارند که باعث می ‌شود در به دام انداختن دود، گازها و بوهای نامطبوع بسیار مؤثر باشند. حتی با این ‌وجود، فیلترهای HEPA در به دام انداختن ذرات معلق در هوا برای حذف بوها، گازها و مواد شیمیایی مؤثرتر هستند. درنتیجه، فیلترهای کربن فعال عمدتاً در ترکیب با فیلترهای HEPA برای افزایش کارایی دستگاه ‌های تصفیه هوا استفاده می ‌شوند.

سهم فناوری های روز در ساخت تصفیه کننده های هوا (سال 2020)

کاربردها

از بین کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی، کاربرد تجاری این صنعت به دلیل افزایش تقاضا برای تصفیه‌ کننده هوا در مؤسسات آموزشی و فضاهای اداری، بیشترین سهم بازار را با نزدیک به 70 درصد در سال 2021 به خود اختصاص داد. کاربردهای تجاری شامل بیمارستان ‌ها، دفاتر، مراکز خرید، هتل ­ها، مراکز آموزشی، سالن ‌های سینما، سالن ­های کنفرانس و سایر مراکز تفریحی است. دستگاه‌ های تصفیه هوا برای حفظ کیفیت هوای داخل در فضاهای تجاری نصب می‌شوند. علاوه بر این، انتظار می‌رود که رشد سریع میزان شهرنشینی در سراسر جهان رشد این بخش را تا سال 2030 افزایش دهد.

علاوه بر این، پیش ‌بینی می‌شود که بازار کاربردهای خانگی محصولات تصفیه هوا در طول دوره مورد بررسی، سریع‌ترین نرخ رشد مرکب سالانه را با حدود 12٪ داشته باشد. کاربردهای خانگی این محصولات شامل املاک مسکونی از قبیل آپارتمان ها، ویلاها و خانه‌ های کوچک و بزرگ است. امروزه به دلیل افزایش بیماری های واگیردار مانند کرونا و آنفولانزا و همچنین با بالا رفتن آگاهی نسبت به ضرورت دسترسی به هوای پاک، استفاده از تصفیه کننده های خانگی رشد چشمگیری داشته است. آسیا و اقیانوسیه به دلیل افزایش سطح آلودگی و رشد سریع شهرنشینی در کشورهای در حال ‌توسعه ازجمله هند و چین، پیش ‌بینی می‌شود که سریع ‌ترین رشد را در کاربردهای مسکونی در بازه زمانی پیش ‌بینی شده داشته باشد.

محرک‌های رشد و روند صنعت تصفیه هوا

به گزارش سایت research precedence افزایش شیوع بیماری ‌های قابل‌ انتقال از طریق هوا همراه با افزایش سطح آلودگی در مناطق شهری به ‌عنوان عوامل اصلی رشد بازار دستگاه‌های تصفیه هوا است. به ‌عنوان ‌مثال همه‌گیری COVID-19 باعث شد مردم به دنبال دسترسی به هوای پاک‌ باشند تا خطر ابتلا به این بیماری را به حداقل برسانند. درنتیجه، بازار تصفیه هوا شاهد افزایش قابل‌توجهی در سال 2020 بود. علاوه بر این، افزایش درآمد افراد، بهبود استانداردهای زندگی و افزایش آگاهی بهداشتی عوامل کلیدی دیگری هستند که انتظار می‌رود رشد این صنعت را در پی داشته باشند. با افزایش نیاز برای پذیرش تجهیزات کنترل آلودگی هوا، به‌ ویژه در کشورهای در حال ‌توسعه پیش ‌بینی می‌شود که تقاضا برای تصفیه ‌کننده‌ های هوا در سال ‌های آینده افزایش یابد.

طبق بررسی‌ های اخیر، در دسترس بودن هوای پاک به جهت جلوگیری از مشکلات مختلف تنفسی و سلامتی برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، رشد میزان صنعتی شدن همراه با افزایش فعالیت ‌های ساخت‌ و ساز و معدنی در کشور های در حال ‌توسعه به ‌طور چشمگیری باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود که به‌ نوبه خود انتظار می‌رود تقاضا برای محصولات تصفیه‌کننده هوا را افزایش دهد. در دسترس بودن منابع طبیعی مازاد در مناطق در حال ‌توسعه و توسعه ‌نیافته فرصت‌ های جذابی را برای بخش صنعتی فراهم می‌کند تا امکانات تولیدی خود را افزایش دهند.

صنعت جهانی تصفیه هوا به دلیل حضور چندین بازیگر بین‌ المللی و منطقه‌ای در بازار، ماهیت بسیار متنوعی دارد. بازیگران اصلی بازار عمدتاً بر توسعه و بهبود محصول جدید تمرکز می‌کنند. در پی همین موضوع، آن‌ها به ‌طور چشمگیری در فعالیت تحقیق و توسعه (R&D) سرمایه‌ گذاری می‌کنند که منجر به اختراع چندین محصول فناورانه شده است. به‌عنوان‌مثال، ادغام اینترنت اشیا (IoT) و هوش مصنوعی (AI) در دستگاه تصفیه هوا برای تبدیل آن‌ها به محصول هوشمندتر و پیشرفته یکی از جهش ‌های برجسته در فن‌آوری تصفیه هوا است.

امروزه، بازار تصفیه‌ کننده ‌های هوا تحت سلطه تصفیه‌ کننده‌ های HEPA است، که انتظار می ‌رود سهم قابل ‌توجهی در آینده صنعت تصفیه هوا داشته باشند. کربن فعال و تصفیه ‌کننده‌ های یونایزر فناوری ‌های دیگری هستند که انتظار می‌رود رشد قابل‌توجهی را تجربه کنند.

با توجه به این‌که تصفیه ‌کننده ‌های فیلتر دار برای کارکرد بهتر نیاز به تعویض فیلتر دارند، ازاین ‌رو هزینه نگهداری آن‌ ها نسبتا بالا است. یکی از چالش‌ های روز صنعت تصفیه هوا موضوع کاهش هزینه‌ های نگهداری با استفاده از طراحی فیلترهای بهینه است. از دیگر راه ‌کار های موجود برای رفع این چالش استفاده از فیلترهای دائمی است. این فیلترها قابل شستشو بوده و نیازی به تعویض ندارند. جدیدترین فن‌آوری که برای ساخت این نوع فیلترها استفاده شده است فن‌آوری پلاسمای سرد است. دستگاه‌های تصفیه هوا بر پایه این تکنولوژی بر روی ترکیبات آلی فرار، آلاینده ‌های معدنی و میکروارگانیسم­ ها مؤثر بوده است.

طبق گزارش سایت research precedence پیش‌ بینی می‌شود که پیشرفت‌ محصولات جدید و پیشرفت‌های فن‌آوری در بحبوحه همه‌گیری COVID-19 رشد بازار را افزایش دهد. به ‌عنوان‌ مثال، در سپتامبر 2020، Aurabeat Technology Limited، یک شرکت مستقر در هنگ‌ کنگ، تصفیه ‌کننده هوا استریلیزاسیون پلاسما یون نقره‌ای Aurabeat AG+ را معرفی کرد که می ‌تواند بیش از 99.9 درصد از COVID-19 را در عرض 30 دقیقه از بین ببرد.

به‌علاوه، شرکت فیلیپس طیف گسترده‌ای از تصفیه ‌کننده‌ های هوا را با فناوری ‌های پیشرفته ‌ای مانند فن‌آوری پلاسما و فن‌آوری فیلترهای (HEPA) ارائه می‌کند.

در سپتامبر 2020، Sharp تصفیه‌کننده هوای مجهز به فن‌آوری خوشه پلاسما را تولید کرد که یون ‌های هیدروژن مثبت و یون ‌های اکسیژن منفی را تولید کرده و میکرو ارگانیزم ‌ها را غیرفعال می ‌کند. این محصول توانست فروش پنج برابری را در اندونزی به ثبت برساند.

فرصت های بازار

بازارهای نوظهور در سراسر جهان فرصت ‌های زیادی را برای استفاده از تصفیه ‌کننده‌ های هوا ارائه می ‌دهند. با ظهور بیماری‌ های همه ‌گیر ازجمله کرونا، آگاهی نسبت به تنفس هوای پاک و ایمن ماندن از تأثیرات باکتری ‌ها و ویروس­ها افزایش یافته است. افزایش قابل ‌توجه سطح آلودگی به دلیل سرعت بالای صنعتی شدن و شهرنشینی در کشورهای در حال ‌توسعه فرصت ‌های سودآوری را برای بازیگران بین ‌المللی فراهم می‌کند.

بنابراین برای استفاده از فرصت‌ها، توصیه می‌شود که شرکت ­ها بر روی تصفیه‌ کننده‌ های هوای هوشمند، دستگاه ‌های با مصرف بهینه انرژی، تصفیه‌ کننده‌ های هوای پوشیدنی و قابل ‌حمل سرمایه ‌گذاری کنند. همچنین توسعه محصول جدید و گسترش حضور در بازارهای نوظهور می‌تواند به پیشرفت شرکت­ها در این حوزه کمک کند.

جغرافیای بازار

بر اساس گزارش سایت research precedence پیش ‌بینی می ‌شود که آسیا و اقیانوسیه سریع ‌ترین بازار منطقه ‌ای در حال رشد تا سال 2030 باشد. علاوه بر این، انتظار می ‌رود این منطقه به دلیل عوامل مختلفی ازجمله افزایش میزان صنعتی شدن و رشد سریع شهر نشینی همراه با افزایش جمعیت و افزایش درآمد، رهبری بازار جهانی را به خود اختصاص دهد. علاوه بر این، این منطقه دارای ذخایر برجسته‌ای از منابع طبیعی است که صنایع را برای ایجاد تأسیسات تولیدی خود در منطقه جذب می‌کند و درنتیجه آلودگی هوا در منطقه را تشدید می‌کند که به ‌نوبه خود باعث افزایش تقاضا برای تصفیه‌ کننده‌ های هوا می‌شود.

از سوی دیگر، پیش ‌بینی می‌شود که آمریکای شمالی سهم بازار قابل ‌توجه خود را در سال ‌های آینده حفظ کند. به دلیل سهم قابل ‌توجه پیشرفت فن‌آوری و کاربردهای متعدد آن در این منطقه، بازار با سرعت زیادی رشد کرده است.

ایالات ‌متحده ازجمله کشورهای مطرحی است که در کنترل و نظارت بر آلودگی هوای منتشرشده از صنایع مختلف فعال است. علاوه بر این، معرفی مقررات سخت‌ گیرانه توسط آژانس حفاظت از محیط ‌زیست و قانون هوای پاک باعث پیش ‌بینی افزایش تقاضا برای تصفیه ‌کننده هوا می‌شود.

سهم مناطق مختلف جهان از بازار تصفیه کننده های هوا (سال 2020)

نویسنده: میثم یوسفی