شرکت دانش بنیان اکسیرنانوسینا توسط دکتر محمودرضا جعفری عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی در سال 1388 باحمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری و همچنین شرکت توسعه فناوری نخبگان تاسیس گردید.


برای نخستین بار در خاورمیانه داروی ضد سرطان نانولیپوزومی دوکسوروبیسین هیدروکلراید تزریقی 20mg/10ml با نام تجاری سینادوکسوزوم با دانش فنی شرکت اکسیر نانوسینا پس از اخذ مجوز توليد اين دارو از سوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي در  آبان ماه سال 1390 در شرکت سبحان آنکولوژی در سال 91 تولید و به بازر دارویی کشور عرضه شد.


عمده کارهای پژوهشی این شرکت فرمولاسیون برپایه میسل ها ، لیپوزوم ها و نانوذرات بر پایه چربی ها و تبدیل آن به مقیاس صنعتی باکاربردهای تزریقی، خوراکی و موضعی می باشد. شایان ذکر است با اعمال این روش  فارماکینیتک داروها از نظر اثر بخشی بهتر و سمیت کمتر بهینه سازی می شود و بنابراین چرخه عمر داروهای نشان دار شده افزایش می یابد.

اهداف و چشم انداز:


اکسیر نانوسینا در تلاش است تا با اعمال روش های نوین فواید داروها برای بیماران افزایش دهد و با بکار بردن روشهای نوین و پیشرفته بهبود کیفیت زندگیشان میسر گردد.
همچنین این شرکت می کوشد تا به یک شرکت پیشرو در عرضه نانو دارو در سطح منطقه ای و جهانی تبدیل شود تا بدین وسیله علاوه بر مشارکت  در پیشرفت صنایع درمانی و بهداشتی سبب نمایان شدن صنعت نانو تکنولوژی ایران در سطح جهانی شود