از نظر بسیاری از تحلیلگران سال گذشته میلادی یک‌سال رکورد شکن از نظر حجم سرمایه‌گذاری بوده.به‌طوری‌که حجم سرمایه جذب شده توسط شرکت‌ها در نیمه‌ی اول سال 2021 از کل سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر شده است. حجم کل سرمایه‌گذاری به بیش ‌از ۶۱۲ میلیارد دلار رسيد، که افزایش ۱۰۸ درصدی را نسبت‌به سال قبل نشان میدهد.کم شدن محدودیت‌های کرونا در این افزایش بی تاثیر نیست.

تقریباً می‌شود گفت که تمام مناطق از آمریکای شمالی تا آمریکای لاتین، آسیا، اروپا و غرب آسيا این رشد را تجربه کردند، البته به واسطه‌ی تقدم و تأخر که در خروج از بحران کرونا برخی از کشورها داشته‌اند این رشد ممکن در بازه زمانی دیگری اتفاق افتاده باشد.

در اين بازه زماني ارزش برخي از استارتاپ هابه بیش از ۱ میلیارد رسید و وارد باشگاه‌ یونیکورن ها شدند.مثل novemshop  که یک استارتاپ برزیلی است و راهکارهایی را مبتنی بر هوش مصنوعی برای فروشگاه‌های آنلاین ارائه می‌دهد، توانست ۵۰۰ میلیون دلار از تایگر گلوبال جذب سرمایه داشته باشد.

 یک یونیکورن هم‌ ازاسترالیا به اسم safety culture  که پلتفرم است مبتنی بر گوشی‌های تلفن همراه برای ثبت گزارش های محیط کار. 

تعداد شرکت هايي که ارزشي بيشتر از 1 ميليارد دلار ثبت کردند در سال 2021 از عدد 500 فراتر رفت.

برخي از استارتاپ ها در سال گذشته با عبور ارزش‌ از ۱۰ میلیارد دلار تبدیل به دکاکورن شدند، و این شرکت‌ها بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال، نرم‌افزارهای مدیریت تجربه مشتریان و تجارت الکترونیک قرار داشتند، مثل صرافی ارز دیجیتال tradingFtx  و شرکت  genesys.

برترین سرمایه‌گذار خطرپذیر در سال ۲۰۲۱:تایگر گلوبال با بیش‌از ۵۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری  خطر پذير و این سرمایه‌گذار خطرپذیر بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خود را در هوش مصنوعی انجام داده است .

هوش مصنوعی به‌عنوان یک راهکار برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.