امروزه صنعت تصفیه آب به دلیل چالش‌­های موجود در دسترسی به آب آشامیدنی یکی از صنایع مورد توجه در دنیا می­باشد. یکی از بخش­‌های مهم و محبوب در زمینه تصفیه آب، تولید دستگاه‌­های تصفیه آب قابل‌حمل است. با توجه به این­که منابع آب شرب در همه مناطق زمین در دسترس نیست، بنابراین استفاده از دستگاه‌­های قابل‌حمل تصفیه آب موردتوجه قرار گرفته است.

کاربردهای این نوع دستگاه ­ها عبارت­‌اند از کوهنوردی، کمپین گ­ها و همچنین استفاده در مواقع بحرانی مانند سیل و زلزله که دسترسی به آب شرب دشوار است.

اندازه بازار

بر اساس گزارش سایت Industry ARC که در سال 2022 منتشر شده است پیش­‌بینی می­شود که بازار جهانی دستگاه­‌های تصفیه آب قابل‌حمل تا سال 2027 با نرخ رشد مرکب سالانه 10/1 درصدی به 182 میلیون دلار برسد.

همچنین سایت PR Newswire در گزارشی تحت عنوان Portable Water Purifier Market که در سال 2022 منتشر شده است، بازار جهانی تصفیه‌کننده‌های قابل‌حمل را در بازه زمانی 2022 تا 2026 موردبررسی قرار داده و نرخ رشد مرکب سالانه را در این بازه 10/1 درصد برآورد کرده است که این عدد مشابه عدد برآوردی توسط سایت Industry ARC می­باشد.

در این گزارش میزان رشد بازار در سال 2022 در حدود 12/36 درصد برآورد شده است.

گزارش میزان رشد بازار

عوامل رشد بازار

بدتر شدن کیفیت منابع آب که منجر به بیماری‌های مرتبط با آب می‌شود و همچنین افزایش آگاهی در مورد مصرف آب سالم، یکی از عوامل کلیدی حمایت از رشد بازار دستگاه‌های تصفیه آب قابل‌حمل است. امروزه حدود 10 درصد از مردم به دلیل افزایش آلودگی آب به آب آشامیدنی سالم و تمیز دسترسی ندارند. بنابراین، این آلودگی فزاینده آب در سراسر جهان منجر به افزایش سطح تنش آبی می‌شود که بر رشد بازار جهانی تصفیه آب قابل‌حمل تأثیر می‌گذارد.

استفاده روزافزون از دستگاه­های تصفیه آب قابل‌حمل در مناطق حادثه خیز و توسط پرسنل نظامی، کمپینگ­ها، کوهنوردان و کارگران ساکن در مناطقی با آب آشامیدنی ناکافی باعث رشد بازار دستگاه‌های تصفیه آب قابل‌حمل شده است.

جغرافیای بازار

بازار جهانی استفاده از این مدل دستگاه ­ها با توجه به قاره­ ها و حتی کشورهای متفاوت مختلف خواهد بود. طبق گزارش سایت Industry ARC ازنظر جغرافیایی، آسیا و اقیانوسیه بیشترین سهم را در بازار دستگا­ه­های تصفیه آب قابل‌حمل در سال 2021 به خود اختصاص داده است و به دلیل حضور جمعیت عظیمی که 60 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می­دهد، پیش­بینی می­شود که در بازه زمانی 2022 تا 2027 پیشتاز بازار این نوع دستگاه­ها باشد.

ازار دستگا­ه­های تصفیه آب قابل‌حمل

نمودار بالا سهم بازار پنج بخش مختلف در جهان را نشان می‌دهد. بازارهای آسیا، آمریکای شمالی و اروپا خریداران اصلی این محصولات می‌باشند.

در بازار آمریکای شمالی که یکی از بازارهای بزرگ دستگاه‌­های قابل‌حمل تصفیه آب است، کشور آمریکا عمده‌­ترین نقش را ایفا می­کند. با این حال طبق گزارش سایت PR Newswire این منطقه کمترین میزان رشد را خواهد داشت.

انواع فناوری

بر اساس تکنولوژی ساخت تصفیه‌کننده‌های آب قابل‌حمل، بازار این محصولات را می‌توان به تصفیه‌کننده‌های جاذبه­ای، تصفیه‌کننده‌های UV و تصفیه‌کننده‌های RO تقسیم کرد. طبق گزارش سایت Industry ARC بخش تصفیه‌کننده RO بزرگ‌ترین سهم بازار تصفیه‌کننده‌های آب قابل‌حمل را در سال 2021 داشته است. این رشد با استفاده روزافزون از اسمز معکوس برای تصفیه آب سخت تسریع شده است. توانایی تصفیه‌کننده‌های آب RO برای از بین بردن سمومی مانند سرب، جیوه، فلوراید، آرسنیک و کلر باعث رشد بخش تصفیه‌کننده RO می‌شود.

علاوه بر این، این گزارش تخمین می­زند که بخش RO با نرخ رشد مرکب سالانه 11/3 درصدی بالاترین نرخ رشد را در میان بخش ­های مختلف بازار در دوره 2022 تا 2027 داشته باشد.

این رشد ناشی از مزایای شگفت‌انگیز تصفیه‌کننده آب RO مانند آب آشامیدنی سالم‌تر، تأثیر مثبت روی پوست و مو، بو و طعم عالی آب تصفیه‌شده و مقرون‌به‌صرفه بودن و کارایی دستگاه تصفیه آب RO است.

کانال­های فروش

بازار دستگاه‌­های تصفیه آب قابل‌حمل بر اساس کانال­های توزیع را می‌توان به فروشگاه‌های خرده‌فروشی، فروش مستقیم و آنلاین تقسیم کرد. طبق برآورد سایت Industry ARC بخش آنلاین بزرگ‌ترین سهم بازار تصفیه آب قابل‌حمل را در سال 2021 داشته است. دسترسی آسان به دستگاه‌های تصفیه آب قابل‌حمل در وب‌سایت‌های آنلاین با نرخ‌های تخفیف خورده با گزینه‌های تحویل درب منزل باعث رشد بیشتر این بخش می‌شود.

همچنین، بر اساس تخمین این سایت بخش فروش مستقیم از رشد مرکب بالای سالانه 11/8 درصدی در دوره 2022 تا 2027 برخوردار خواهد بود. این رشد به ­واسطه کاربرد فزاینده بازاریابی و توزیع با شبکه‌ای از نمایندگان یا توزیع‌کنندگان که در فروش محصولات و خدمات گنجانده شده‌اند و تمایل فزاینده بازیگران کلیدی بازار مانند Kent RO Limited برای سرمایه‌گذاری در فروش مستقیم تقویت می‌شود.

بازیگران مهم

بر اساس گزارش­ های بررسی‌شده، برخی از شرکت­های برتر در بازار دستگاه­ های تصفیه آب قابل‌حمل عبارت‌اند از:

 • Best Water Technology
 • GE Corporation
 • Kent RO Limited
 • Portable Aqua
 • SteriPEN
 • Whirlpool Corporation
 • A. O. Smith Corp.
·3M Corp.
 • Aquasana Inc.
 • Cascade Designs Inc.
 • Clearbrook
 • Berkey Filters
 • Sofina SA
 • WATERisLIFE
 • Survivor Filter


سایت Water Filter Guru که در زمینه مطالعه بر روی کیفیت آب و انواع آلودگی­ های آب و همچنین تصفیه آب فعال است، در یک بررسی جامع در مورد دستگاه­ های تصفیه آب قابل‌حمل 11 نمونه از محصولات شرکت­های معتبر دنیا را به‌عنوان بهترین دستگا­ه­ های قابل‌حمل تصفیه آب معرفی نموده است.

برخی از معیارهای در نظر گرفته‌شده در این مطالعه عبارت­اند از: نوع و ظرفیت فیلترهای استفاده‌شده، نوع آلودگی­ ها و پاتوژن ­هایی که دستگاه قادر به حذف آن­هاست، تست ­ها و گواهینامه ­ها، وزن، قیمت خرید و هزینه تعمیر و نگهداری.

تصفیه ­کننده­ های زیر ازجمله دستگاه ­هایی است که در این مطالعه موردبررسی قرار گرفته ­اند:

 • دستگاه تصفیه ­کننده آب MINI Water Filtration System که محصول شرکت Sawyer می­باشد. این محصول که از سبک‌ترین محصولات تصفیه آب قابل‌حمل می‌باشد، ابا استفاده از غشاهای فیبری توخالی فرآیند تصفیه آب را انجام می‌دهد. همچنین فیلتر این دستگاه قابلیت تصفیه 100 هزار گالن آب را با راندمان بالای 99 درصد دارد. • دستگاه Grayl Ultrapress ساخته‌شده در شرکت Grayl INC. که کاربری ساده و آسان آن یکی از مزیت­ های اصلی دستگاه عنوان شده است. این دستگاه توانایی حذف 99/99 درصد از انواع رسوبات و آلودگی ­ها ازجمله پاتوژن­ ها، مواد شیمیایی و فلزات سنگین را در 10 ثانیه دارد. فیلترهای به­ کارگرفته شده در این دستگاه از نوع الکتریکی و کربن فعال می­باشد.دستگاه Grayl Ultrapress

 • دستگاه Portawell که توسط شرکت Portawell تولید شده است. این دستگاه که از نوع تصفیه‌کننده‌های پمپی می­باشد که توانایی تصفیه آب با نرخ 60 گالن بر ساعت را دارد. فیلترهای مکانیکی، کربنی و سرامیکی دستگاه Portawell را به یکی از بهترین دستگاه­های تصفیه آب قابل‌حمل تبدیل کرده است. این دستگاه نسبت به دستگاه­ های تولیدی شرکت­های Sawyer و Grayl بزرگ­تر و سنگین­ تر بوده و به‌راحتی در کوله­ پشتی جا نمی­شود ولی برای استفاده در کمپ ­ها و اردوگاه ­های بزرگ مناسب است.

دستگاه Portawell


 • دستگاه Survivor Filter PRO محصول تولیدشده در شرکت Survivor Filter که از نوع تصفیه‌کننده‌های پمپی می­باشد. این دستگاه با برخورداری از فیلترهای کربن و الترا فیلتر قادر به از بین بردن 99 درصد از پاتوژن­ ها، مواد شیمیایی و فلزات سنگین می­باشد.

هرچند این دستگاه نسبت به دستگاه Portawell سرعت پایین ­تری در تصفیه آب دارد ولی به دلیل قیمت مناسب و کارایی بالا یکی از بهترین دستگاه­ های تصفیه آب قابل‌حمل می­باشد.

دستگاه ­های دیگری که توسط سایت Water Filter Guru موردبررسی قرار گرفته­ اند در اینجا قابل‌مشاهده هستند.


شرکت دانش پژوهان صنعت نانو یکی از شرکت ­های زیرمجموعه­ هلدینگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر برسام تک در زمینه آب و محیط‌زیست با استفاده از فناوری نانو محصولی مشابه با عنوان پکیج بحران به بازار ارائه داده است.

 این محصول از غشاهای سرامیکی نانو ساختار برای از بین بردن کدورت و آلودگی ­های آب بهره برده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا سفارش محصول روی تصویر کلیک کنید.

نویسنده: میثم یوسفی